Timūras ir jo… galingos imperijos sostinė Samarkandas

Įdomybės

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Gabrielė

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 08919

Klauskite

Dalintis:

Arabų patarlė sako: “Jei norite mus pažinti, patyrinėkite mūsų pastatus”. O mes kviečiame patyrinėti dvi dar mažai atrastas Vidurio Azijos šalisTurkmėniją ir Uzbekiją.

Turbūt ne vienas mūsų esame girdėję apie Timūrą ir jo būrįfilmą, apysaką o gal tiesiog išsireiškimą. Bet turbūt nedaugelis žino, kad Timūras buvo galinga asmenybė Vidurio Azijos istorijoje.

Timūras (Tamerlanas) buvo vienas grėsmingiausių užkariautojų ir karalių pasaulyje. Kai kurie ekspertai sako, kad plečiant savo imperiją po Eurazijos žemyną jis nužudė apie 5% visųpasaulio gyventojų.

Tačiau po savęs jis paliko ir nuostabaus grožio palikimą. Tad šiandien Uzbekistanas šį prieštaringai vertinamą valdovą pristato kaip nacionalinį herojų ir atkuria daugumą jo statytų pastatų.

Samarkandas, dykumoje įsikūręs miestas, buvo Timūridų imperijos sostinė. Tai tiek imperatoriškas, tiek egzotiškas miestas, kuriame gausu rūmų ir mečečių, madrasų (senovinių mokyklų) ir mauzoliejų, iškilių minaretų ir masyvių kupolų. Visi jie puošti žydromis plytelėmis ir skaičiuoja šimtus metų istorijos.

Būdami stulbinančio dydžio, Samarkando mečetės ir kiti istoriniai statiniai išnyra virš šiuolaikinio miesto. Pavyzdžiui, Bib Khanum mečetę, kurią Timūras pastatė po užkariavimų Indijoje XIV amžiaus pabaigoje, sudaro daugiau kaip 450 marmuro kolonų ir jos statybaibuvo pasitelkta beveik 100 dramblių.

Kurdamas didingiausią miestą savo imperijoje, Timūras atsigabeno skulptorius, mūrininkus ir tinkuotojus iš Isfahano (Iranas) bei Delio (Indija); mozaikų “dizainerius”iš Širazo (Iranas); audėjus, puodžius ir stikliusiš Damasko (Sirija). Prisikvietė tokią gausybę darbininkų, kad miestas sunkiai juos talpino. Deja, ne visi statiniai išliko, tačiau didelė dalis šios didybės yra matoma ir šiandien.